Predný skrížený väz alebo ACL je jednou z najznámejších štruktúr dolnej končatiny. Mnohí, ktorí sledujú šport, vedia, že športovci, ktorí sa stretnú s týmto zranením ohrozujúcim ich kariéru, potrebujú rozsiahlu rehabilitáciu a často aj operáciu.

Anatómia LCA

LCA vychádza z prednej časti píšťali (tíbie) a pripája sa na zadnú stranu stehennej kosti (femorálny kondyl), aby „pomohol stabilizovať kolenný kĺb“. Skrížený väz je prevzatý z latinského slova „crux“, čo znamená „kríž“, keďže ide o orientáciu tohto väzu v kolene.

Mechanizmus zranenia

Spôsob, akým sa LCA poraní, je klasicky bezkontaktný a je výsledkom nadmernej valgozity kolena, addukcie bedrového kĺbu a vnútornej rotácie dolnej končatiny. Mnoho prípadov vidíme ako dôsledok športu, pri ktorom náhle „vyvrtnutie“ kolena vedie k zraneniu. Existuje niekoľko teórií, ktoré boli prijaté na opis toho, prečo niektorí jedinci trpia týmto zranením a sú k nemu náchylnejší.

Diagnostika zranenia ACL

Diagnostika poranenia LCA si vyžaduje odborné znalosti zdravotníckeho pracovníka. Ak je to možné, najlepšie je dať sa vyšetriť ihneď po zranení. Prítomnosť opuchu a bolesti môže často znížiť citlivosť a špecifickosť manuálnych testov. Počítačová tomografia alebo CT môže poskytnúť jasnosť, ak nejde o zložitý prípad (zahŕňajúci viac ako jedno zranenie) a je prítomná minimálna hemartróza a opuch. Zlatým štandardom pre diagnostiku bude magnetická rezonancia alebo MRI. Jednoduché röntgenové snímky/rádiografy neposkytnú dostatočnú jasnosť na získanie presných nálezov na stanovenie diagnózy. Zobrazovacie vyšetrenie sa zvyčajne odporúča pri vysokom klinickom podozrení na základe mechanizmu poranenia a manuálneho testovania.

Ako dlho alebo koľko dní trvá rehabilitácia roztrhnutého krížového väzu po operácii?

Príliš skorý návrat k športu alebo aktivite predstavuje značné riziko opätovného zranenia. Profesionálni športovci sa môžu snažiť o bezpečný návrat k športovaniu do 6 až 9 mesiacov. V mnohých odporúčaniach sa však často uvádza obdobie rehabilitácie bližšie k 12 mesiacom, aby sa znížilo riziko opätovného zranenia. Čas potrebný na integráciu, proliferáciu a remodeláciu štepu trvá najmenej 12 mesiacov. Cievne zásobenie štepu sa vráti do normálu po 6 – 12 mesiacoch.

Čas potrebný na rehabilitáciu sa u jednotlivých osôb líši v závislosti od vnútorných faktorov, ako je úroveň ich fyzickej zdatnosti pred zranením, koordinácia, genetika a motivácia.

Je dôležité poznamenať, že pri rekonštrukcii LCA sa často používa šľachový štep z hamstringov, kvadricepsu alebo pately. V priebehu prvých 4 týždňov sa štep začne hojiť do miesta pôvodného LCA.Štepje mechanicky najslabší 6 až 8 týždňov po operácii. Transplantát musí byť dostatočne zaťažený, aby sa stimuloval rast a hojenie. Nadmerné zaťaženie však môže spôsobiť zlyhanie/prerušenie štepu.

Ako vyzerá rehabilitácia po zranení LCA?

Doba rehabilitácie sa u každého líši v závislosti od veku, predchádzajúcej úrovne aktivity, prípadného chirurgického zákroku, prechádzajúcich zranení a motivácie. Rehabilitácia po zotavení LCA môže zahŕňať posilňovacie cvičenia pre nohu, bedro/panvu. Spočiatku je dôležité končatinu nechať odpočívať, aplikovať ľad okolo kĺbu a končatinu vyvýšiť.

Rehabilitácia sa zvyčajne začína obnovením pohybu v kolene a ďalších súvisiacich tkanivách, čo zahŕňa cvičenia extenzie kolena s možnou pomocou zo strojov na extenziu kolena. Po obnovení rozsahu pohybu zvyčajne nasleduje posilňovanie svalov. Môžu sa napríklad zaradiť izokinetické cvičenia, cvičenia na posilnenie hamstringov, cvičenia na posilnenie kolena atď.

Nakoniec by posledným krokom malo byť obnovenie funkcie poškodenej oblasti prostredníctvom funkčných každodenných aktivít a/alebo špecifických športových aktivít.

Ranná fáza (0-9 týždňov)

Ciele:

  • Zníženie bolesti
  • Znížiť opuch
  • Zvýšiť rozsah pohybu kolena
  • Zachovať rozsah pohybu v bedrovom kĺbe a členku
  • Aktivácia štvorhlavého svalu stehna
  • Udržiavanie kardiovaskulárnej kondície

Je dôležité obnoviť a udržať rozsah pohybu už na začiatku. Obzvlášť dôležitým výsledkom je dosiahnutie úplnejextenzie kolena.

Ako bolo uvedené vyššie, pri rekonštrukcii LCA sa používa štep. Počas tejto fázy je nevyhnutné podporovať správne zaťaženie štepu špecifickými cvičeniami. Pri nadmernom zaťažení štepu môže dôjsť k jeho zlyhaniu, a preto môže byť operácia neúspešná.

Fyzioterapia sa zameria na začatie aktivácie štvorhlavého svalu stehna prostredníctvom aktivít. Poranenia LCA spôsobujú deficity vo vnímaní polohy kĺbov (známe aj ako propriocepcia) na poranenej končatine v porovnaní s nepoškodenou končatinou. V počiatočnej fáze je nevyhnutné úzko spolupracovať s fyzioterapeutom, aby sa znížilo riziko pretrhnutia štepu a zabezpečilo účinné zotavenie.

Stredné štádium rehabilitácie 9-16 týždňov:

Ciele:

  • Dosiahnuť plný rozsah pohybu v kolene
  • Zlepšiť silu štvorhlavého svalu stehna
  • Posilniť dolnú končatinu
  • Začať športový tréning rovnováhy
  • Začať kardiovaskulárny tréning špecifický pre daný šport

Od 8. do 12. týždňa sa štep začne množiť a silnieť. V tomto období je vo všeobecnosti bezpečnejšie zvýšiť množstvo záťaže. Dôležité je vyriešiť prípadné oslabenie v mieste, kde bol štep odobratý (t. j. hamstring, kvadriceps alebo patelárna šľacha). V tomto štádiu by sa väčšina aktivít mala vykonávať v plnom rozsahu pohybu.

Napríklad výpad vpred je veľmi účinný a klasický cvik. Pre pacienta môže byť náročné udržať rovnováhu, riešiť problémy so silou (v hamstringoch, gluteách a kvadricepsoch) a koordinačné nedostatky.

Neskoré štádium rehabilitácie 16-24 týždňov

Ciele:

  • Zlepšiť funkčnú koordináciu dolnej končatiny
  • Pokračovanie v posilňovaní dolnej končatiny
  • Začať so športovo špecifickým posilňovaním štvorhlavého stehenného svalu
  • Začať plyometrické aktivity
  • Začať cvičenia zamerané na bezkontaktné športy s nízkym dopadom

V neskorších fázach rehabilitácie je cieľom opätovné zavedenie tréningu špecifického pre daný šport/činnosť. V tejto fáze sa odporúča pokračovať v zvyšovaní sily a začať prechádzať na dynamickejšie a plyometrické aktivity. To znamená, že súčasťou rehabilitačného programu môžu byť aktivity ako skákanie, poskakovanie, beh a iné špecifické dynamické pohyby relevantné pre pacienta.

Celkový čas rehabilitácie presiahne 24 týždňov, avšak po tejto fáze by pacienti mali byť schopní samostatne pokračovať v rehabilitácii, pretože v tejto fáze by sa mali obnoviť mnohé z ich každodenných funkčných činností.

Čomu by sa malo zabrániť pri rehabilitácii LCA?

Počas rehabilitačného protokolu LCA je mimoriadne dôležité vyhnúť sa nadmernému zaťaženiu a nedostatočnému zaťaženiu tkanív/oblasti. Pri príliš veľkom zaťažení hrozí opätovné zranenie a v závažných prípadoch opätovná ruptúra. Príliš malá záťaž (alebo príliš veľa odpočinku) a pacienti nedosiahnu funkčné a bolestivé výsledky – nie sú schopní vrátiť sa tak rýchlo do práce alebo k bežným činnostiam.

Kedy sa začína rehabilitácia po operácii LCA a ako dlho trvá ohýbanie kolena po operácii?

Rehabilitácia sa začína hneď po operácii, pacienti dostanú cviky, ktoré majú vykonávať po operácii. Počas prvých 2 týždňov po operácii sa však sústreďuje na to, aby odznel opuch a aby sa obnovilaschopnosť natiahnuť koleno. Po týchto 2 týždňoch by sa mal klásť dôraz na dosiahnutie plného natiahnutia kolena a zvýšenie sily štvorhlavého svalu.

Záver

LCA sa nachádza v každom kolene a je dôležitou štruktúrou pre stabilitu kolena. Pretrhnutie alebo podvrtnutie LCA je bežné u športovcov a u tých, ktorí sa náhle zastavia a/alebo sa otáčajú. Pretrhnutie LCA si vyžaduje operáciu a rozsiahlu rehabilitáciu. Je mimoriadne dôležité, aby človek vyhľadal potrebnú lekársku starostlivosť, ak sa domnieva, že má natiahnutý alebo roztrhnutý LCA. Lekárski odborníci, ako napríklad fyzioterapeuti, usmerňujú a rozvíjajú rehabilitačný proces, ktorý môže zahŕňať rehabilitáciu kolena a/alebo rehabilitačné cvičenia podkolenných šliach. Časový harmonogram rekonvalescencie po operácii LCAsa môže u jednotlivých osôb líšiť a mal by sa starostlivo dodržiavať bez nadmerného alebo nedostatočného zaťažovania poškodenej oblasti.